profesionální meteostanice

Předpověď počasí Meteocentrum.cz pro ČR

Předpovědi počasí budou lepší díky datům od našich zákazníků

Jako český výrobce meteorologických stanic WarioWeather zahajujeme projekt na zlepšení meteorologických předpovědí za pomoci využití naměřených hodnot našimi zákazníky, a to spojením s portálem Meteocentrum.cz. Dnes si může každý pořídit vlastní meteorologickou stanici, která bude přispívat do tohoto projektu ke zpřesnění předpovědí počasí přímo pro konkrétní lokality.

Předpověď počasí s profesionálními meteorology

Kvalita předpovědi počasí je z velké části dána tím, jak přesné a rozsáhlé jsou informace o jeho aktuálním stavu. Týká se to zejména předpovídání na krátkou dobu dopředu. Proto jsme se rozhodli naměřená data sdílet s profesionálními meteorology, čímž dochází ke zpřesnění předpovědí počasí jak na straně meteostanic WarioWeather, tak na straně webových stránek www.meteocentrum.cz.

Vylepšování předpovědního modelu

Princip je takový, že meteorologická stanice zapojená do sítě slouží jako dodavatel dat pro předpovědní model. Model zná její polohu a získává naměřená meteorologická data. Tyto údaje pak porovnává s tím, jaká byla vypočítaná předpověď pro danou lokalitu. Pokud se předpovídaná data budou od předpovědi lišit, model si tuto chybu zapamatuje a příště, až nastane obdobná meteorologická situace, tak svou předpověď podle toho vylepší. Model se zkrátka díky datům ze soukromých stanic postupně učí být přesnější.

Hustá síť našich meteostanic umožňuje odhalit specifika průběhu počasí a tomu přizpůsobit předpovědi pro konkrétní lokality. Což je v souladu s trendem posledních let, kdy uživatelé požadují detailní předpovědi po hodinách a pro konkrétní místa, včetně nejmenších obcí. Obecná předpověď pro celou republiku už dnes nestačí.

Kvalitní meteorologická data

Aby metoda přinášela skutečné zlepšení a zpřesnění, je třeba, aby kvalita meteorologických dat od majitelů meteostanic byla prověřená a přesná. To naše zařízení s vlastním serverem a předáváním dat na internet splňuje. V současné době jsou tedy do projektu zapojena jen data z našich IP meteostanic, které jsou synchronizované s portálem www.meteo-pocasi.cz.

IP meteorologické stanice je možné pořídit v ceně odpovídající mobilnímu telefonu vyšší střední třídy. Tak jako dokážou komunikovat s předpovědními modely, jsou schopny poskytovat informace i jiným zařízením v domácnosti, které jsou napojené na internet. Třeba na základě teploty zapnout zavlažovací systém na zahradě, či změnit vyhřívání skleníku. Stanice vyšší modelové řady ani nepotřebují připojení na elektřinu, jelikož mají solární panely i baterii.
Meteostanice WarioWeather je možné koupit na našem eshopu.

Síť meteostanic

Kdo si tedy pořídí meteorologickou stanici odpovídající kvality a zapojí ji do sítě pozorování, může se těšit na postupné vylepšení kvality předpovědí v místě svého bydliště. Čím více stanic na sběr dat bude do sítě zapojeno, tím více to přispěje ke zlepšení předpovědí.

Zasílat informace
Zadejte Váš e-mail pro odběr novinek z portálu meteo-pocasi.cz. E-mailová adresa nebude použita k jiným účelům než k odesílání zvoleného odběru novinek a nebude předána třetí straně. Odběr novinek je kdykoli možno ukončit.
Veškerá uvedená data jsou pouze orientační. Provozovatel portálu nezodpovídá za případné nesprávné nebo nesmyslné hodnoty měření a za následky, které by z toho plynuly. Publikování, nebo další šíření obsahu serveru www.meteo-pocasi.cz, je bez písemného souhlasu společnosti WANET s.r.o. zakázáno.

Partneři: Předpověď počasí Meteocentrum